Kolekcja lnianych ubrań pojawiła się w Slovly jako pierwsza. Len od dłuższego czasu jest mocno w modzie, ale my uwielbiamy go nie tylko z powodu trendów. Materiał ten jest naszym zdaniem wielofunkcjonalny. W sklepach pojawiają się lniane koszule, kamizelki, sukienki, spodnie czy płaszcze. Nosić lnianą odzież może praktycznie każdy, niezależnie od wieku czy płci. Drugą sprawą jest ponadczasowość lnianych ubrań. Zwykle tego typu ubrania służą nam bardzo długo, towarzyszą w mniej i bardziej formalnych okazjach. Moda lniana wyszła z plaży i wkroczyła też na salony! Przygotowałyśmy ten wpis, aby przybliżyć wam 5 powodów, dla których powinnaś mieć lniane ubrania w swojej szafie.
Przyjazne dla skóryOdzież lniana jest w 100% naturalna. Ten hipoalergiczny i antybakteryjny materiał pozytywnie wpływa na skórę, a nawet jest pomocny w leczeniu i zapobieganiu pewnym chorobom - nie uczula i nie powoduje podrażnień. To wybór idealny dla alergików, ale także tych, którym zależy na wysokim komforcie i zdrowym trybie życia. To także dobry materiał na ciepłe dni. Szczególnie polecane są lniane piżamy czy szlafroki – to właśnie w nich spędzamy bardzo dużą część doby. Dodatkowo, co ważne, len nie przepuszcza szkodliwego promieniowania UV, na które jesteśmy wyjątkowo narażeni w słoneczne, letnie dni, a jest bardzo niekorzystne dla naszej skóry. Chroni nas przed promieniami słońca, tworząc przyjemny mikroklimat dla ciała, a zapewniając chłonność i przewiewność doprowadza świeże powietrze do skóry, sprawiając wrażenie chłodu. Len jest na tyle ciekawym materiałem, że przy niskich temperaturach – ogrzewa. Dlatego też jego właściwości można odczuć nie tylko podczas ciepłych miesięcy. Osoba nosząca ubrania z lnu może mieć pewność, że tkanina ta zapewni jej komfort i ochronę skóry.
EkologiaLen pozyskiwany z upraw roślinnych. Wykorzystywany był już w starożytnym Egipcie, jednak według źródeł archeologicznych miał już swoje zastosowanie także przed powstaniem wielkich cywilizacji, w czasach neolitu. Barwione włókna lniane zostały odnalezione w prehistorycznej jaskini w Gruzji, co jest dowodem na to, że tkany len był wykorzystywany już około 36 000 lat temu. W starożytnym Egipcie lniany materiał symbolizował światło, czystość, a także bogactwo. W niektórych przypadkach lnu używano jako waluty. Również w starożytnej Mezopotamii zwracano uwagę na ten materiał, który tam był zarezerwowany dla wyższych klas. Ogromna wartość lnu wiązała się z utrudnieniami związanymi z pracą z nicią (nici lniane nie są elastyczne i bardzo trudno je tkać bez zerwania), a także dlatego, że len wymaga dużej uwagi podczas uprawy.
Len był systematycznie uprawiany nie tylko w starożytnym Egipcie i Mezopotamii. Z jego zalet korzystały także inne cywilizacje, m.in. Rzymianie między 5000 a 4000 rokiem p.n.e. To właśnie oni ustanowili precyzyjne procedury przetwarzania włókien lnianych, które nie zmieniły się w porównaniu do tych ze współczesnych czasów. Zmechanizowano jedynie czynności wykonywane ręcznie.
Len jest biodegradowalny, co oznacza, że rozkłada się całkowicie i nadaje do recyklingu. Co więcej, dzięki wykorzystywaniu włókien roślinnych, proces produkcji nie szkodzi środowisku. Podczas uprawy lnu nie trzeba stosować chemicznych nawozów i pestycydów. Wydajność włókna lnianego na akr jest także od 2 do 3,5 razy większa niż w przypadku bawełny, w zależności od warunków i regionu. Naturalny odcień lnu jest beżowo-szary.
Jeżeli chcesz dokonywać świadomych wyborów i troszczysz się o środowisko, lniane ubrania to wybór dla Ciebie. Szczególnie istotne jest także, aby wybierać ubrania polskiej marki. Zmniejszamy tym sposobem ślad węglowy, którego znaczący wpływ obserwujemy w szybkiej modzie.
Len pochodzenia organicznego posiada zazwyczaj certyfikat Oeko Tex Standard lub European Flax. Pierwszy z nich świadczy o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych, które mają bezpośrednią styczność ze skórą człowieka. Organizacja Oeko-Tex przydziela certyfikat produktom, na których zostały przeprowadzane badania mające na celu zweryfikować obecność 100 najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażających konsumentom.
Drugi zaś to gwarancja identyfikowalności najwyższej jakości włókna lnianego uprawianego w Europie Zachodniej. To włókno roślinne pochodzące z upraw mających korzystny wpływ na środowisko, bez nawadniania (jeśli nie ma suszy) i GMO.
Trwałość
Chyba największym problemem dzisiejszych czasów jeśli chodzi o odzież są produkty, które niszczą się po kilku praniach. Tymczasem len, z upływem czasu, szlachetnieje. Staje się coraz bardziej miękki i gładki. Lniane ubrania z pewnością posłużą nam przez długie lata. Wbrew powszechnym opiniom, len jest bardzo łatwy w pielęgnacji.
Prasuj lnianą tkaninę żelazkiem nastawionym na wysoką temperaturę lub parą. Chociaż namawiamy, aby nie zawsze to robić! Czasami wystarczy rozwiesić ubranie na płasko i cieszyć się nim od razu po wyschnięciu.
Lnianą odzież należy prać krótko, w letniej wodzie. Najlepiej w 30-40 stopniach Celsjusza, gdyż zbyt zimna lub zbyt gorąca temperatura może źle wpływać na włókna. Ubrania ze składem 100% len należy traktować łagodnym detergentem.
Kolejną zaletą lnu jest jego wytrzymałość. Ubrania wykonane z tego materiału mogą służyć przez wiele lat i nie stracić przy tym na swoich właściwościach. To inwestycja, która z pewnością się opłaci.
Suszenie odzieży lnianej w suszarce bębnowej może sprawić, że tkanina trochę się skurczy. Len schnie i wraca do formy w ekspresowym tempie. Przed suszeniem należy go jedynie wytrzepać, by wygładzić i rozprostować materiał. Najlepiej suszyć go na powietrzu, w miarę możliwości na płasko, żeby się nie odgniatał.
Stylizacje
Klienci doceniają len ze względu na łatwość stylizacji. Z czym nosić lnianą odzież? Z pewnością warto łączyć ją z innymi, naturalnymi materiałami takimi jak bawełna, wełna (nawet latem), dżins lub jedwab.
Ubrania lniane polecają się na wiosenne i letnie stylizacjach. Nosimy je z kapeluszami, chustkami, butami na obcasie oraz sandałami, i nie tylko! Materiał ten to nie tylko casual, ale również elegancja. Dlatego też w naszych kolekcjach lnianej odzieży damskiej znajdziecie lub mogliście znaleźć spodnie, szorty, bluzki, kamizelki, kombinezony czy sukienki.
W obecnych czasach len można zobaczyć zarówno u projektantów, niszowych twórców, jak i w popularnych sieciówkach. W latach 70-tych ubiegłego wieku do produkcji odzieży używano zaledwie 5 % światowej produkcji lnu, podczas gdy 20 lat później wynik ten wzrósł do 70 %.
Slovly Studio to polski producent damskich ubrań lnianych. Częściowo tworzymy ubrania na zamówienie. Oznacza to, że jeśli nie widzisz na stronie swojego rozmiaru lub jest on niedostępny, albo gdy pragniesz ubrania w innym kolorze, możesz skontaktować się z nami! Postaramy się stworzyć coś specjalnie dla Ciebie. Jesteśmy małą pracownią, która może pozwolić sobie na taką elastyczność.
Wszystkie lniane ubrania są szlachetne. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji wykonane z niego elementy garderoby posłużą nam naprawdę długo. Staraj się wybierać ubrania damskie uszyte w Polsce, bez sztucznych domieszek. Ubrania naturalne i ekologiczne są w modzie!